فهرست بستن

چاپ دیجیتال و کاربردهای آن

چاپ دیجیتال و کاربرد های آن

چاپ دیجیتال و کاربردهای آن

زمانی که موضوع چاپ دیجیتال مطرح می شود، چه در ذهن شما نقش می بندد؟سرعت؟کیفیت؟ نوآوری؟ در عصر حاضر چاپ دیجیتال در مسیر حرکت رو به رشد خود وارد حوزه های گوناگونی شده و بسیارگسترده شده است.

از این رو شاید دیگر نتوان حد و مرز مشخصی برای آن قائل شد. حضور فناوری چاپ دیجیتال در صنایع گوناگون، تغییرات و پیشرفتهای بسیاری با خود به همراه آورده و باعث ارتقای کیفی و تسریع فرایند کار شده است. در ادامه قصد داریم برخی از کار بردهای چاپ دیجیتال را در بخش ها و صنایع گوناگون مورد بازبینی قرار دهیم.

چاپ دیجیتال در صنعت تبلیغات

یکی از مشتریان اصلی روش های مختلف چاپ دیجیتال، صنعت تبلیغات است.صنعت تبلیغات برای جذب مخاطب از روش ها و قابلیت های مختلف چاپ دیجیتال مانند چاپ اطلاعات متغیر,شخصی سازی، تیراژهای کم، ابعاد خاص، چاپ روی متریال های متنوع و …استفاده فراوان می برد که در این میان، چاپ روی هدایای تبلیغاتی متنوع مانند لوازم التحریر، خودکار، ظروف متنوع، ساعت و… از اهمیت بسزایی برخوردار است.

چاپ دیجیتال در فرایند پیش از چاپ

فناوری های دیجیتال علاوه بر شیوه های چاپی، روندها و فرایندهای کاری سایر روش های چاپ را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. هم اکنون مراحل پیش از چاپ افست، چاپ فلکسو، گراور و حتی دیگر روش های چاپی از انجام مراحل و روش ها به صورت دستی و آنالوگ به طور کامل به سمت روند های دیجیتالی حرکت کرده اند، به طوری که تمامی مراحل تولید پلیت و کلیشه به صورت دیجیتال به انجام می رسد. حرکت فناوری های متنوع چاپ به سمت دیجیتالی شدن، فرایندهای کاری دیجیتال برای کنترل و نظارت بر کل روند پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ ایجاد کرده است.

چاپ دیجیتال در عکاسی

در دورانی نه چندان دور چاپ عکس به شیوه آنالوگ و پس از عکاسی آنالوگ انجام میشد. علاوه بر تغییر و تحولاتی که با وارد شدن فناوری های دیجیتال در عرصه تولید دوربین های عکاسی رخ داد، شیوه های چاپ عکس نیز به همراه آن متحول شد.چاپگرهای جوهرافشان و نوری دیجیتال میتوانند روی انواع کاغذ، عکس را در چند دقیقه با کیفیتی بالا چاپ کنند. همچنین با روی کار امدن چاپگرهای وایدفرمت جوهر افشان، این امکان برای عکاسان پدید آمد تا بتوانند عکس های خود را در ابعادی بسیار بزرگ به چاپ برسانند و به این ترتیب کابری عکس های خود را گسترش بخشند.

چاپ دیجیتال در تولید کارت های اعتباری و شناسایی

یکی از حوزه های مهم کاربرد چاپ دیجیتال در مرحله شخصی سازی کارت های اعتباری بانکی است. بدنه این کارت ها به روش انبوه و در تیراژهای بالا با سایر روش های چاپی تولید شده و مرحله کد گزاری و شخصی سازی آنها به طور کامل ار طریق دستگاه های دیجیتال ویژه این سفارشات با سرعت های بالا انجام می شود. چاپ کارت های شناسایی در تیراژهای کم نیز برای مصارفی نظیر کارت های شناسایی ادارات و موسسات مختلف، از طریق چاپگرهای دیجیتالی رو میزی در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می گیرد.

چاپ دیجیتال در صنعت نساجی

دستگاه های چاپ پارچه با تکنیک جوهرافشان و در رنگ های بسیار متنوع علاوه بر روش های دیجیتال کلیشه سازی در این صنعت از روندهای رو به رشد در چاپ پارچه محسوب میشوند. علیرغم پیشرفتهایی که در فناوری های چاپ جوهر افشان بر روی منسوجات صورت گرفته اما هم چنان محدودیت هایی وجود دارد که بعضی از انها به ماهیت این فناوری مربوط است. برخی از مزایا و معایب چاپگرهای جوهر افشان در صنعت نساجی عبارتند از:

برای نمونه گیری و تولیدات با حجم کم دیگر نیازی به استفاده از شابلون نیست. به این ترتیب تمام هزینه های آماده سازی,تولید و نگهداری شابلون، تهیه خمیر چاپ و ضایعات پارچه و جوهر حذف شده است.

عدم محدودیت در تعداد رنگ,

عدم محدودیت در ابعاد طرح,

کاهش فوق العاده زمان نمونه های چاپ شده بدون نیاز به اماده سازی به شابلون,

ایجاد و ارزیابی طرح توسط رایانه,

نداشتن هزینه های آماده سازی شابلون,

کاهش ضایعات,

کاهش هزینه کارگری و انبارداری,

دوستدار محیط زیست,

انعطاف پذیری و …

مشکل ثبت و محدودیت در ابعاد طرح وجود ندارد. مصرف انرژی و آب نیز کاهش یافته است. بر این اساس، فناوری چاپ جوهر افشان جهت تولید به هنگام و تیلید سفارشی مناسب میباشد.

پایین بودن سرعت تولید، ثبات کم، گرانروی پایین جوهر، کوچک بودن حجم مخزن جوهر. همچنین پارچه های مورد مصرف باید به طور ویژه ای آماده سازی شوند. به علاوه جهت ثبات و دوام کافی، نیاز به عملیات تکمیلی بعد از چاپ وجود دارد.

قیمت بالای جوهر های مصرفی که در مقیاس صنعتی مقرون به صرفه نیست. همچنین در انتخاب ماده رنگزا هنوز رنگهایی مثل صدفی,فلزی و سفید در دسترس نیستند. امروزه بعضی از شرکت ها چاپگرهای ارائه نمودند که قابلیت چاپ رنگ سفید از نوع رنگدانه را دارند.از آن جمله میتوان محصولات شرکت کرنیت دیجیتال در زمینه چاپ بر روی پوشاک و چاپگرهای سری ویرتو از شرکت اسپاهل را نام برد.

چاپ دیجیتال در دکوراسیون داخلی

چاپ تابلوهای نقاشی و عکس,به روش جوهر افشان روی سطوح سخت مانند ام دی اف,چوب و … همچنین روی سطوح قابل انعطاف مانند بوم و کاغذ، کاربرد بسیاری در حوزه دکوراسیون داخلی امروز پیدا کرده است. علاوه بر آن استفاده از کاغذ دیواری هایی که به روش دیجیتال و به دلخواه سفارش دهنده با تصاویر درخواستی(سفارشی سازی) چاپ شده(تصور کنید اتاق کودکان را با عکس های چاپ شده از پرتره خودشان کاغذ دیواری کنید) از دیگر کاربردهای این شیوه در کسب و کار دکوراسیون داخلی به شمار میروند.

چاپ دیجیتال در معماری

بسیاری از متریالهای به کار رفته در نما، کف و سایر قسمت های یک ساختمان یا به طور مستقیم دارای نوعی چاپ است و یا حاوی روکشی است که چاپ روی آن انجام گرفته است. در این میان بسیاری از این سطوح به شیوه چاپ دیجیتال به چاپ میرسند.

چاپ دیجیتال در صنایع بسته بندی

یکی از بازارهای هدف و رو به گسترش چاپ دیجیتال در آینده,صنایع بسته بندی و چاپ روی لیبل و لفاف های مختلف است.

چاپ دیجیتال در بسته بندی انعطاف پذیر کاربرد خود را دارد. هزینه پایین و تولید آنلاین بسته بندی انعطاف پذیر، دو هدف مرد توجه بخش های تحقیق و توسعه شرکت های تولید کننده تجهیزات چاپ دیجیتال است. علاوه بر این، کسب رضایت مشتری های که سفرشات کم تیراژ دارند از دیگر موضوعات مورد توجه در این عرصه است. چاپ دیجیتال در این عرصه از خصوصیات مثبتی نظیر کوتاه بودن زمان آماده سازی برای چاپ، تولید مقرون به صرفه تر و بی نیاز از پلیتبرخوردار است ولی از انجایی که چاپ روی بسته های انعطاف پذیر نسبت به چاپ روی بسته های معمولی فرایند پیچیده تری دارد، استفاده از چاپ دیجیتال در این زمینه هنوز مرسوم نشده است. برای مشتریانی که به دنبال چاپ دیجیتال کم تیراژ هستن، درمواردی از قبیل چاپ اطلاعات متغیر، تولید نمونه چاپی برای محگ زدن بازار، الزامات امنیتی برای جلوگیری از تقلب و کپی کاری در بسته بندی و رساندن سریع محصول به بازار از امتیازات این شیوه ها است.

چاپ دیجیتال در چاپ بارکد و کد زنی

دستگاه های کد زنی برای مصارفی نظیر درج تاریخ تولید و انقضا محصول,شماره زنی و سایر علامات و اطلاعات روی محصولات متنوع کاربرد دارند. به این منظور دستگاه های کد زن به صورت این لاین روی خط تولید مخصولات متنوع نصب میشوند.

چاپ دیجیتال در صنعت نشر و چاپ کتاب

موضوع چاپ کتاب بر حسب تقاضا چند سالی است که در حوزه نشر خود نمایی می کند. اما در واقع این قابلیت که بتوانیم کتاب مورد نظرمان را حتی در یک نسخه و در کمترین زمان ممکن به چاپ برسانیم از قابلیت های چاپگرهای لیزری است که به طور پیوسته مرحله چاپ و صحافی را در درون خود انجام میدهند. با تمام این تفاصیل و کاربردهای گسترده چاپ دیجیتال، این شیوه هنوز نوپاست و راه زیادی برای طی کردن پیش رو داردچالش های مهم این شیوه در مسیر رشد و صنعتی شدن، موضوع هزینه ها و قیمت تمام شده بالای چاپ دیجیتال در برابر چاپ های پر تیراژ است که تمرکز سازندگان ماشین آلات دیجیتال را به خود معطوف کرده است.

(منبع: مجله چاپ و تبلیغات)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *