فهرست بستن

طراحی لوگو

طراحی لوگو

اگر طراح هستید یا به طراحی لوگو علاقه دارید. حتما نگاه کردن به لوگوهای مختلف و بررسی آن ها برای شما یک تفریح محسوب میشود. احتمالا پیش آمده که لوگویی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و شگفت زده کند. چه چیز باعث شد که کاملا مجذوب یک لوگو شوید و از خود بپرسید که«چرا این فکر به ذهن خودم نرسیده بود؟»

امروزه در مبحث شناخت ویژگی های یک لوگوی خوب و موفق، اصول مهمی وجود دارند که در هویت بخشی به برندها نقش بسزایی ایفا می کنند. لوگو، هویت تجاری یک برند است و موفقیت آن تأثیر شگرفی در موفقیت برند خواهد داشت.

لوگوهای قرمز و برتر:

  • قابل توصیف هستند.
  • به یاد ماندنی هستند.
  • بدون استفاده از رنگ در آنها کارآمد و موثر هستند.
  • قابل تغییر در اندازه هستند.
  • مرتبط با صنعت مورد نظر هستند.

ویژگی های اول و دوم به شدت به یکدیگر وابسته هستند. اگر شما نتوانید توصیف کنید که یک لوگو شبیه چیست؟ چگونه می توانید آن را به خاطر بسپارید؟ یک لوگوی خوب باید تداعی گر یک شی یا مفهوم باشد.هرچه این رابطه بهتر باشد شما بهتر می توانید آن را به خاطر بسپارید.و بدین ترتیب ماندگاری آن در ذهن بالا میرود.

مورد شماره سوم از آن جهت مهم است که رنگ نسبت به شکل و فرم درجایگاه دوم قرار دارد. طرح لوگو باید آن قدر قوی باشد که نیاز به رنگ نداشته باشد. یک طراح خوب معمولا رنگ را به انتهای فرایند طراحی موکول می کند. اگر طرحی نتواند در فضای سیاه و سفید موثر واقع شود، هر چه قدر هم که رنگ به آن اضلفه کنند نمیتواند کاری از پیش ببرد.

مورد چهارم نیز از اهیمت بسزایی برخوردار است. چون شما می خواهید از لگوی شرکت خود در جاهای مختلف استفاده کنید. از بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی گرفته تا هدایای تبلیغاتی خودکار و سررسید و غیره.

همه این هدایای تبلیغاتی بارهاو بارها از نظر گذرانده می شوند و نام برند شما را زنده می کند. در آخر اینکه باید مربوط به کسب و کاری باشد که برای آن ایجاد هویت می کند. این امر نیازمند انجام تحقیقات گسترده در صنعت مورد نظر است و نقش مهمی در ایجاد تمایز از سایر رقبای فعال در بازار ایفا میکند. مثلا در نظر بگیرید که یک شرکت تولید کننده لوازم آرایشی و بهداشتی نیاز به یک لوگو دارد. لوگوی این شرکت ضمن رعایت نکات ذکر شده باید به گونه ای طراحی شود که حس زیبایی، نرمی، لطافت و پاکیزگی را به مخاطب القا کند.

برای بررسی و شرح بهتر موارد ذکر شده، یک لوگو انتخاب کردیم. این لوگو مربوط به لوگوی دانشگاه آزاد(Open university) در انگلستان است. این دانشگاه، یکی از برترین سازمان ها و موسسات آموزشی از راه دور انگلیس محسوب می شود. می توانید از وب سایت این نمایشگاه دیدن کنید و ببینید که چگونه طرح لوگوی دانشگاه در متن و اندازه کوچکتر استفاده شده است. اگر خوب دقت کنید؛ خواهید دید که تغییرات بسیاری در لی اوت متن وجود دارد . این تغییرات باعث میشود که برای بازآفرینی لوگو در فرمت های مختلف، آزادی عمل بیشتری وجود داشته باشد و استفاده از آن در شرایط گوناگون آسان تر باشد.

open university

اما آنچه بیش از همه در طراحی این لوگو به چشم می آید، سادگی آن است. این لوگو دو عنصر اصلی دارد:دو حرف انگلیسی Oو U که حروف ابتدایی اختصاری نام دانشگاه را تشکیل می دهند. این لوگو در طی سال های گذشته تغییرات بسیاری به خود دیده است و همیشه در آن افکت «شیشه یا گلس» استفاده نشده است. باید به این موضوع اشاره کنیم که تکنیک ها و افکت های مختلفی در طراحی لوگو مورد استفاده قرار می گیرند که به سرعت در حال تغییر هستند. اگر می خواهید که لگوی به روزی داشته باشید باید از تکنیک به روز استفاده کنید.

در تایپوگرافی این لگو مشکلاتی وجود داشت اما طرح آن هچنان برجسته، به یاد ماندنی، قابل توصیف، قابل بازآفرینی و قابل استفاده در اندازه بود.

آیا شما لوگویی را سراغ دارید که به نظرتان جالب بوده و در آن از این پنج مولفه جهانی استفاده شده باشد؟ آیا به نظرتان مورد دیگری نیز وجود دارد که بخواهد به مطالب فوق اضافه شود؟

منبع:ماهنامه بین المللی چاپ و تبلیغات کشور /سال ششم/شماره شصت وششم/ آذر ۱۳۹۳

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *