فهرست بستن

خدمات پس از چاپ(قسمت سوم)

ورنی و لاک

ورنی

ورنی ها در دو نوع مات و براق وجود دارد. و در انتهای عملیات چاپی بر روی سطح چاپ شده ورنی زده می شود و خواص بصری خوبی به کار چاپی می دهد. پس از اتمام کار چاپی برای جلا دادن و مقاوم ساختن تصویر یا مطالب چاپ شده روی کاغذ  یا مقوا ورنی یا لاک استفاده می شود. عمل ورنی زدن در ماشین چاپ صورت گرفته و به دو طریق اجرا می شود:

۱-ورنی توی کار: بدین معنی است که ورنی را با مرکب به نسبت معینی که چسبندگی زیادی به انها ندهد مخلوط کرده و بر روی کاغذ چاپ می کنند.

۲-ورنی روی کار : پس از این که کار چاپ انجام شد بعد از آن روی کار چاپ شده را ورنی می زنند که این کار به دو طریق صورت میگیرد:

۱-تمام سطح کاغذ چاپ شده را با کمک یک صفحه فرم تخت در چاپ برجسته میتوان ورنی زد این کار به صورت تمپلات می باشد.

۲- با خود فرم چاپ روی مطالب و تصاویر را میتوان ورنی زد که این دو روش ورنی را روش سرد می نامند.

در هنگام ورنی زنی روی فرم چاپی باید دقت داشت که فرم های ورنی خورده در قسمت خروجی ماشین روی هم انباشته نشود ، تا فرم های ورنی خورده زیاد تحت فشار قرار نگیرد.

باید در نظر داشته باشیم که سرعت ماشین نباید زیاد باشد. فرم های ورنی خورده را با حجم های کم از ماشین خارج کرده و به صورت پخش شده در محیط کار قرار می دهند تا در معرض هوا زودتر خشک شوند و از به هم چسبیدن فرم ها و پشت زدن آنها جلوگیری به عمل آید.

ورنی یووی براق از کارهای چاپی محافظت می نماید و معمولا در کمتر از ده ثانیه خشک می شود. در نتیجه واحد ورنی زن به فضای اضافی جهت جلوگیری و خشک کردن نمونه چی نیاز ندارند.

معمولا ورنی یو وی  با دو روش سیلک و سیلندری به روی سطح چاپی منتقل می شود و سپس زیر لامپ یووی با سرعت زیاد خشک می شود و به مشتری تحویل داده میشود.

فرمولاسیون ورنی یووی  مشابه مرکب یووی است با این تفاوت که رنگدانه ندارد و شفاف و بیرنگ است.

انواع ورنی

Barrier coatingورنی ضد نفوذ: این ورنی یکی از ورنی های آب پایه است که مانع نفوذ آب و روغن به کار چاپی می شود.

Blister coating ورنی حبابی: از انواع ورنی های آب پایه است که باعث می شود تا بین حباب هایی از مواد مصنوعی مثل پلاستیک و فویل و ورق های چاپ شده و ورنی خورده پیوند برقرار شود، این فرآیند با استفاده از دما و فشار که باعث ذوب شدن ورنی می شود، ایجاد چسبندگی می کند.

 Dispersion coatingورنی آب پایه پراکنه ای: مواد تشکیل دهنده این نوع ورنی ها آب ، پلیمر و افزودنی هاست ، این نوع ورنی در اثر یک فرآیند فیزیکی که با استفاده از هوای داغ سرعت آن افزایش می یابد ، خشک میشود

Scented coating ورنی خوش بو کننده: نوعی ورنی آب پایه که دارای کپسول های رز حاوی روغن های خوشبوکننده است.

Gumming ورنی چسبی: نوعی ورنی آب پایه که پس از خشک شدن اگر مرطوب شود و با آب تماس پیدا کند چسبناک می شود.

Iriodine ایریودین: نوع خاصی از ورنی آب پایه، این ورنی دارای پیگمنت های آکلیل مانند است که با لعابی از اکسیدها پوشانده شده اند. این ورنی با استفاده از خواص بازتاب و شکست ممتد نور نوعی جلوه و درخشش رنگین کمانی به کار چاپی می بخشند.ایریودین مارک تجاری شرکت آلمانی Merck KGA است که این ورنی ویژه را ابداع کرده است. مقر این شرکت در شهر دارمشتات است.

   Metallic pigment coatingورنی پیگمنتی فلزی: این نوع ورنی که هم به صورت آب پایه و هم به صورت یووی وجود دارد حاوی پیگمنت های فلزی است که به کار جلوه ای طلایی یا نقره ای می بخشند.

  Primerورنی استری: نوع خاصی از ورنی آب پایه که قبل از چاپ روی ورق منتقل می شود.

UV coating ورنی یووی: این نوع ورنی شامل حامل ها،تینر های واکنشی و فعال کننده های نوری است. این ورنی هنگامی که در معرض تابش نور یووی قرار میگیرد سخت شده (Cured) و خشک می شود.

وقتی صحبت از ورنی آب پایه می شود باید صددرصد به زمان نگهداری کتاب ها در انبار توجه کرد سه یا چهار سال با توجه به درجه هوا و رطوبت و تغییرات آن زمان طولانی است.و نیز به شرایط مکان و یا انبار کتاب توجه کرد.برای جلد کتاب  باید از ورنی یووی و ورنی حلالی استفاده کرد تا چنین اتفاقی نیفتد. درواقع یووی طیفی از امواج الکترومغناطیسی است که انرژی بالایی داشته از این اشعه برای خشک کردن رنگ های چاپ و پوشش های مختلف استفاده می کنند.آن چه به نام پوشش UV     معروف است در واقع سیستم خشک کن پوششی است که تنها با اشعهUV خشک می شود. مرکب و پوشش هایی که با سیستم UV  خشک می شوند بدون بو هستند و پس از خشک شدن روی هم نمی چسبد.

ورنی ها و اندودهای ترمیم پذیر ماوراء بنفش

ورنی ها و اندود ها سهم عمده ای از بازار UV را شامل می شوند. صیقل و جلای مواد چاپی بر این دلیل انجام می شود تا محافظت ایجاد کرده و جلوهء ظاهر آن را افزایش دهد. هدف نهایی از هر دو حالت این است که کار به وسیله ورقی نازک به عمل می آید. استوانه های ماوراء بنفش اندود عمدتا انجام عمل جلا را به منظور صافی و براقی و گسترش انجام می دهند. در حالی که چسبندگی فرآورده های UV هر چند از نظر اندازه جلال و درخشندگی پایین تر است ولی همچنان از فرآورده های صمغی زرین متداول یا روغن جلاهای صمغی و روغنی بالاتر است. انجام اندود ورنی ممکن است به این منظور باشد که لایه نازکی از مواد بسیار گسترده فراوان را به صورت روکش برای منظور همگانی در صنعت به کار ببرند. مشکلاتی با انجام فرآیند غوطه دادن ممکن است به وجود آید در صورتی که میزان چسبندگی ماده جلا دهنده یا در مقادیر کوچک در مورد اشیایی به کار رود که پر مغز و جاذب رطوبت باشد.

لاک زنی : روش لاک زنی نیز به دو طریق انجام می شود :

۱-لاک سرد ۲-لاک گرم

لاک سرد : همانند ورنی در ماشین چاپ و در کلیه سیستم های چاپی قابل اجراست . در این روش کار چاپی علاوه بر جلای بیشتر از مقاومت خوبی در مقابل خش افتادگی و عوامل خارجی دیگری که همیشه به سطح کاغذ و فرم های چاپی لطمه وارد می کنند برخوردار است.

لاک گرم : در این روش لاک با ماشین مخصوص لاک زدن به وسیله غلتک بر روی فرم چاپی انتقال داده شده و با اشعه مادون قرمز در اثر گرما خشک می شود. پس از خشک شدن لاک تقریبا از حالت لعاب مانند برخوردار می شود که نسبت به روش های دیگر بهترین نوع برای کارهای چاپی در روی بالا است.

ماشین لاک زنی گرم با دو سیستم انتقال لاک بر روی فرم چاپی عمل می کنند نوع اول از طریق غلتک ونوع دوم از طریق سیلندر.

باید توجه کرد که در کارهای چاپی که ورنی یا لاک زده می شوند سطح کاغذ کاملا صاف و یک نواخت باشند.زیرا در غیر این صورت فرم چاپ مناسب ورنی و چاپ زنی نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *