فهرست بستن

خدمات پس از چاپ(قسمت اول)

ترتیب و تیغ

 ابتدا مطلب را با شرحی در زمینه ماشین های روتاتیو آغاز میکنیم. ماشین های چاپ روتاتیو را می توان به انواع تجهیزات تکمیلی مجهز نمود تا دیگر نیازی به عملیات پس از چاپ یا ماشین های مستقل نباشد. این تجهیزات می تواند شامل ورق تاکن، خط زنی و پرفراژ، مفتول دوزی، چسب زنی و پاکت سازی باشد .

شبیه آنچه که در ماشین های ورق تاکن وجود دارد در ماشین های چاپ روتاتیو نیز امکان استفاده از خط چسب زنی برای فرم های ۸ تا ۱۶ صفحه ای و بروشور وجود دارد که محصول را بدون نیاز به مفتول دوزی می کند.

ماشین ترتیب

با ماشین ترتیب فرم های تا ابعاد۴ Aبه راحتی ترتیب شده و با اتصال به تجهیزات دیگری مثل دوخت و برش، بروشور های آماده در یک مرحله تولید می شوند.

تیغ زنی :

در این روش یک قالب تیغ زنی با استفاده از سیستم CAD و لیزر ساخته می شود که شامل تیغ های کند برای خط زنی و تیغ های تیز برای برش است. این قالب را در ماشین چاپ لترپرس، ملخی و یا ماشین چاپ تیغ زنی نصب می کنند. این روش مـعمولا در جعبـه سازی و به مـنظور برش قسمت های اضافی و گوشـه های جعبه و خط زنی در قسمت هـای تاشـونده آن استفاده می شود. روش برش و تیغ زنی با لیزر برای برش کارت تبریک و برش لوگو در قسمت های کارت ویزیت استفاده می شود.

گرد کردن:

شکل دادن به عطف کتاب با ماشین های گردکن انجام می شود. با این روش عطف کتاب حالت قوسی شکل و شبیه به کمان پیدا می کند که بیشتر در مورد کتاب های ضخیم انجام می شود.

طلا کوب :

طلاکوب با فویل را معمولا برای جلد کتاب های صحافی شده با گالینگور و جلد سخت و همچنین در صنعت بسته بندی و جعبه سازی به منظور متمایزکردن کـالا با دیگر کالاهای مشابه در نقطه فروش و قفسـه بندی فروشگاه ها استفاده می کنند. فویل متالیک معمولا به رنگ طلایی و نقره ای عرضه می شود. طلا کوبی را با استفاده ازیک کلیشه فلزی که معمولا از جنس مس و یا مواد فتوپلیمری سخت است انجام می دهند. طرح مورد نظر را به صورتی بر روی کلیشه آماده می کنند که قسمت های تصویردار یا چاپ شـونده آن کمی بلند تر از سطـح زمینه است. کلیشه را در ماشین طلاکوب قرار داده و با حـرارت به آن و با عبور فویل متالیک و وارد کردن فشار، تصویر مورد نظر بر روی جلد منتقل می شود.

طلاکوب سرد :

در چاپ بسته بندی و برچسب های مواد غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. به عنوان مثال کاغذ پشت چسب دار را با روش افست و یا فلکسو چاپ کرده و فویل متالیک را روی آن لمینت می کنند که به قسمت های تصویر دار چسبیده شده و از قسمت های بدون تصویر جدا گردد. در این روش از پلیت چاپ استفاده می شود.

برجسته کردن :

در این روش قسمت هایی از کاغذ یا مقوای روی جلد که معمولا عنوان،نویسنده یا…را نشان می دهد از زمینه آن برجسته تر می شود. این روش در صورت تلفیق با طلاکوبی اثر ویژه ای به جلد می بخشد. در این روش کاغذ با مقوا تحت فشار کلیشه نر و با پرس شدن در کلیشه ماده برجسته می شود که برای چاپ سربرگ، کارت ویزیت و جلد کاربرد دارد.

گود کردن :

این روش عکس عمل برجسته کردن است در این روش تصویر مورد نظر را به حالت فرورفته در کاغذ ایجاد می کنند. این روش در کتاب های صحافی شده یا جلد مقوای سخت که جلد آن عکس دار است کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *