فهرست بستن

برندینگ

برندینگ

هرکسی اسمی دارد و هر اسمی یک شخصیت شناخته شده برای آشنایان.

این همان هویت و شخصیتی است که اصطلاحا آن را برند و برندیندگ، می نامیم.

برندینگ، طراحی لوگو و انتخاب فونت هست اما (نیست) هست، چون بدون لوگو نشانه ای ندارید

تا آن را بشناسید. نیست چون همه ماجرا که این نیست .این معنای برندینگ به زبان ساده است.قراراست شما ذهنیت مردم را نسبت به برندلوگو یا نشانه تجاری تان حساس کنید وخاص شوید.برند سازی ایجاد تمایز با دیگران برای منحصر به فرد شدن است.منحصر به فرد بودن برای مشتریان. بنا برهمین حساسیت ذهنی است که رفتار مشتریان به سمت شما گرایش پیدا می کند

وسراغ برندهای دیگر نمی روند یا دست کم شما را ترجیح می دهند.در تمام این مسیر همه ی ابزارها و المان های بصری برندتان از لوگو وفونت بگیرید تا مدل طرح کارت ویزیت و بروشورتان ، نیز و سلوک تجاری تان فقط یک ابزاربرای برندینگ هستند و نه کل آن.

از کجا شروع کنیم؟

دکتر امیر اخلاصی در کتاب اصول برند سازی خود می گوید: برای ایجاد برند ۸ ابزار دراختیار مدیران بازاریابی قراردارد تا از طریق آن با مشتریان ارتباط برقرارکنند یک برند قوی در بازاربسازند آن ها عبارتند از :تبلیغات، روابط عمومی، پیشبرد فروش،بازاریابی مستقیم، فروش شخصی، بسته بندی)

به طور کلی برندینگ، فرآیندی است که در طی آن به جایگاه احساسی و عاطفی یک محصول یا خدمت افزوده می شود. بدینوسیله ارزش آن برای مشتریان و سایر ذی نفعان افزایش می یابد. به عقیده فعالان حرفه ای تبلیغات و گزارش های رسانه هاست .هرقدر تعداد این پیام ها بیشتر و محتوای آن مطلوب تر باشد نام تجاری قوی ترخواهد شد.۹

ال ریس لورا ریس، سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی).

برندینگ دانشی است که با برتری دادن به یک برند باعث افزایش اعتبار و شهرت آن برند در بازار رقابت می شود، اعتبار و شهرت یک برند به طور مستقیم می تواند منجربه فروش بیشتر و قیمت گران تر محصولات و خدمات شود، به زبان دیگر برند سازی روش هوشمندانه تجارت و تولید ثروت است.

برند سازی ابزاری است برای برتری

برندینگ چیزی بیش از ایجاد یک نام یا لوگوی خاص و زیبا برای یک محصول یا خدمت است. برند سازی مسیری است که به واسطه آن مشتریان ، خدمات و محصولات یک شرکت را را درک و تجربه میکنند.برندینگ چیزی بسیار فراتر از داشتن یک لوگو است!

برند سازی ایجاد تمایزی منحصر به فرد است که برای مشتریان، کارکنان و مدیران سازمان اهمیت زیادی دارد. داشتن یک برند برند قدرتمند سبب می شود هزینه های یک شرکت به واسطه جلوگیری از سرمایه گذارهای نا مناسب و بی هدف به طور کاملا محسوسی کاهش پیدا کنند.

سود آوری به واسطه جذب مشتریانی وفادار به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند و از مجموع ارزش تمامی دارایی های فیزیکی آن سازمان باشد.

ازدلایل مهم برند سازی در نزد سازمان ها، تمایل به رهبربودن، پیشی گرفتن در صحنه رقابت و دسترسی کارمندان به بهترین امکانات به منظور دستیابی به (مشتریان کم هزینه تر)است(منظورازمشتریان کم هزینه تر  این است که درصورتی که مشتری با برند سازمان آشنا باشد و احساس مناسبی نسبت به آن داشته باشد، سازمان هزینه تبلیغات، زمان و… کمتری برای تبدیل وی به یک مشتری بالقوه یا وفادارمتحمل خواهد شد).

ضرورت برند سازی

ضرورت داشتن برند ازاین روست که باتوجه به حرکت جوامع مصرفی به سمت مد گرایی، در اختیار داشتن برند یا نام تجاری  معتبر یکی از راهکارهای ایجاد تمایز و شخصیت به شمار می رود. اهمیت برند برای مشتری به واسطه دانش مشتری از برند ایجاد می شود، که به واسطه تعدادی از عوامل ناشی می شود اما شاید دو مورد زیر مهمترین آنها باشند:

عمق برند: اولویت ذهنی مشتری در انتخاب برند درمیان سایر برند های مشابه، به طور مثال بسیار افراد پس از شنیدن کلمه نوشابه درذهنشان بلا فاصله Coca Colaتداعی میشود. گستردگ برند: هر چه رابطه مشتری با برند پیچیده تر باشد، یا به عبارتی به واسطه تنوع تعاملات، برنددر ذهن بیشتر باشد  فرصت ایجاد وفاداری بلند مدت بیشتراست.

انواع برند سازی

تاکنون دسته بندی های مختلفی از انواع برند سازی توسط اساتید این حوزه ارائه شده است. تعاریف و انواع مختصر بخش مهم چنین است.

برند سازی مشارکتی باCo – Branding:مشارکت با برندی دیگر جهت دستیابی به هدف.

برند سازی دیجیتال : وب سایت ، رسانه های اجتماعی، بهینه سازی موتور جست و جو، استفاده از وب برای تجارت.

برند سازی شخصی یا Personal Branding:روش هر فرد برای ایجاد اعتبار و شهرت برای خودش.

برند سازی علّی:همسو سازی برند با یک نیت خیر خواهانه، مسئولیت اجتماعی شرکت.

برند سازی کشور: تلاش برای حذب توریست و کسب و کار.

برند سازی شانل مباحث و مفاهیم مختلفی چون جایگاه یابی  و جایگاه سازی برنذ Brand Positioning، نام گذاری برند، انتخاب رنگ برند و طراحی شخصیت بصری برند (لوگو ، آرم و…) توسعه برند، ارزش برند و… است.

 

منبع:مجله چاپ و نشر.شماره ۱۴۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *